Jak poznám hardwarovou závadu? Když v pevném disku podivně chroupe, skřípe, ozývají se další divné zvuky, nebo pro změnu vůbec nedojde k roztočení ploten, bude se podle všeho jednat o hardwarovou závadu. Stejně tak sem patří výrobní vady, setkání s ohněm či vodou i další "neviditelné" problémy, jež se mohou projevit třeba jen formou výstražných hlášení.
K poškození elektroniky disku dochází nejčastěji poruchou napájecího zdroje, případně jeho průrazem například při výskytu atmosférického přepětí.
Pevné disky mají typicky dvě elektroniky – viditelnou elektroniku s napájecím a datovým konektorem podle typu disku (vnější) a vnitřní elektroniku, která je obvykle integrovaná přímo na svazku hlav, a to jak z důvodu rychlosti přenosu dat a z toho plynoucích problémů s rušením, tak z důvodu datových vodičů, neboť tato elektronika pracuje vždy jen s jednou, adresovanou hlavou.
Zajímavé je, že na rozdíl od dřívějších dob jsou konstrukce IDE a SCSI disků totožné, liší se pouze elektronikou. Pro IDE elektroniku nadále platí, že je schopna vykonávat pouze jednu operaci v témže čase, SCSI elektronika může vykonávat více operací v témže čase a rovněž formát povelů je efektivnější.
Stále nevíte, do jaké kategorie bude problém s vaším médiem patřit? Nevadí, rádi provedeme úvodní diagnostiku, která je pro každého zdarma !
Podívejte se také na softwarové závady pevného disku.