Časté dotazy
Záchrana poškozených dat není vždy snadnou záležitostí. Často se jedná o proces dost komplikovaný a dá se říci, že každá oprava je svým způsobem jedinečná. Zákazníci se nás proto ptají na různé otázky týkající se obnovy jejich dat. Zde jsme se pokusili shrnout ty nejčastější dotazy a otázky týkající se obnovy a záchrany dat.
Svoz, platba a otevírací doba
V první fázi se provede zdarma diagnostika, během které se disk proměří a rozhodne se o ceně.
- při této diagnostice zůstane zachována záruka
- platí se pouze v případě záchrany dat, nikdy jinak
- více informací se dozvíte v sekci ceník
1. Osobní doručení
Médium můžete osobně doručit kdykoli během naší otevírací doby na naši adresu:
Jirsíkova 541/1, Praha 8 - Karlín, 186 00.
2. Vyzvednutí zdarma
Nezáleží, zda jste z Olomouce, Plzně, Českých Budějovic, Liberce, Ostravy nebo kteréhokoli jiného města v České republice – zajistíme pro vás bezplatné vyzvednutí vašeho poškozeného média prostřednictvím smluvního přepravce z celé České republiky. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.
3. Přeprava média vlastní cestou
Médium můžete zaslat jakýmkoliv přepravcem na naši adresu. Do zásilky prosím nezapomeňte přiložit Vaše kontaktní údaje (telefon, e-mail). Uvítáme také jakékoli informace o zasílaném médiu a specifikaci požadovaných dat k obnově.
Na naši pobočku můžete přijít kdykoliv, bez objednání, během otevírací doby:
PO - ČT: 09:00 - 17:00
PÁ: 08:00 - 15:30
- nabízíme nonstop poradenství na lince 775 220 440
- nonstop záchrana dat, mimo pracovní dobu je diagnostika placená
Hotově/platební kartou při převzetí, bankovním převodem na účet (předem), na fakturu se splatností (pro partnery; instituce po obdržení objednávky).
Ne, v tomto případě za záchranu dat opravdu nic neplatíte.
Datové médium je potom možné zdarma vyzvednout na naší centrále. Případně vám ho zašleme zpět přepravní službou za dopravné dle aktuálního ceníku, či ho na vaše přání bezplatně zlikvidujeme.
Naše vybrané reference najdete zde a všechny dostupné recenze od všech najdete na našem Google firemním profilu. Zpět ke svým datům jsme pomohli např. Michalu Pavlíčkovi, Ondřeji Pýchovi, Štěpánce Hilgertové a dalším.
Pokud se majitel disku k zařízení nehlásí déle než 6 měsíců od data přijetí do servisu, považuje se takové zařízení za určené k likvidaci bez náhrady.
Pokud si budete přát vrátit nefunkční médium, smontujeme jej zpět za montážní poplatek dle aktuálního ceníku. Během záchrany dat totiž používáme vlastní drahé náhradní díly a postupy (např. PCB, čtecí hlavy, úpravy firmware nebo servisní stopy), které je nutné vymontovat a vrátit do původního stavu.
Proces záchrany dat
Data zachráníme ze všech na trhu dostupných médií i unikátních systémů a zařízení.
Jsme nazávislí na operačním systému.
Existují situace, kdy je záchrana dat již nemožná. Mezi takové případy patří například fyzicky rozlomené micro SD karty, CD, nebo disky, které byly záměrně a nevratně poškozeny, aby se z nich nedala data žádným způsobem přečíst.
Obecně platí, že data nelze obnovit z médií, kde je nenávratně poškozena nebo zcela chybí záznamová vrstva, která je klíčová pro čtení a zpracování dat.
Pokud je datové médium dopraveno do 15. hod., lze diagnostiku provést ještě ten samý den. V některých případech je možné diagnostiku datového média provést na počkání (expresní diagnostika). Vždy záleží na individuální domluvě.
Odstranění souboru z disku má několik etap. Vyhozením souboru do koše se jej nadobro nezbavujete. Z koše jej lze kdykoliv obnovit. Pokud jste však soubor odstranili stiskem kombinace kláves SHIFT + Delete, v koši jej nenajdete – takto se totiž soubor odstraňuje trvale. Stejná situace nastává, pokud jste soubor vyhodili do koše a ten vysypali. Ani to však ještě nemusí znamenat nenávratný konec. Místo, kde byl daný soubor uložen, není bit po bitu srovnáno se zemí – počítač jej ale považuje za prostor, kam může kdykoli napsat nová data. Je zde proto nutná rychlá reakce z Vaší strany. V žádném případě v takové situaci neinstalujte nový software ani jinak nezaplňujte disk – mohlo by dojít k přepsání právě těch dat, která jste omylem smazali. Počítač neprodleně vypněte, vypojte z elektrické sítě a kontaktujte odborníky na záchranu dat.
U každé zakázky se chováme profesionálně.
Jediným účelem a způsobem manipulace s daty je jejich záchrana, samozřejmostí je striktní dodržování zákona o ochraně osobních údajů. Více o bezpečnosti dat.
Ano, poskytujeme také službu bezpečné likvidace dat. Pokud potřebujete trvale odstranit data z disku tak, aby je nebylo možné nikdy obnovit, obraťte se na nás. Likvidaci dat provádíme s využitím profesionálních metod, které zajistí, že vaše data budou nenávratně smazána. Požadavky na likvidaci řešíme individuálně, podle typu a množství médií.
U lehčích softwarových případů u malých disků lze záchranu dat provést během několika dní, zatímco ty nejsložitější hardwarové případy mohou vyžadovat několik týdnů práce. V současné době průměrná doba obnovy činí přibližně 1 až 2 týdny. U expresních zakázek je proces rychlejší. Podrobnější informace najdete v této tabulce.
Data vám zdarma přeneseme na vámi poskytnuté prázdné paměťové médium (pevný disk, flash disk). Délka kopírování se může lišit v závislosti na kapacitě a rychlosti média – například flash disky mohou být pomalejší. Pokud nemáte vhodné médium, nabízíme možnost zakoupení nového. Alternativně si můžete data stáhnout z našeho zabezpečeného FTP serveru.
Zákazník je povinen si zkontrolovat zachráněná data nejpozději do 7 dnů od zaplacení a předání, pokud není sjednáno jinak. Na následující reklamaci není brán zřetel, neboť jsou poté zachráněná data nenávratně zlikvidována bez pořízení jakékoliv jejich zálohy, viz bezpečnost dat.
Pokud se Vám porouchá námi zakoupené paměťové médium, můžete nám jej doručit a reklamaci vyřídíme. Neneseme odpovědnost za případné ztráty uložených dat na těchto médiích po více jak 7 dnech od předání dat zákazníkovi, viz. reklamace zachráněných dat. Doporučujeme data vždy zálohovat i na jiné médium.
Ostatní, nezařazené
Co je pro Vás šrot nebo zbytečnost, která Vám překáží, může pro nás být zdroj součástek a náhradních dílů. Obecně se dá říci, že lze zpeněžit i již dávno nefunkční zaprášený disk. Budeme rádi za jakékoliv nefunkční disky o kapacitě 500 GB a vyšší. Nečekejte ovšem tisíce, výkup se pohybuje v řádu desítek korun, může se však stát, že právě Váš disk bude pro nás mít hodnotu jaksi srdeční.
Máte-li jakékoliv disky k výkupu, kontaktujte nás prosím na telefonním čísle +420 775 220 440 nebo e-mailu [email protected].
Neopravujeme, zaměřujeme se čistě na záchranu dat. U softwarových závad často stačí reinstalace operačního systému, aby bylo médium opět funkční. U hardwarových závad se zaměřujeme pouze na záchranu dat, neboť oprava paměťových médií se nejen nevyplatí, ale ve většině případů ani není možná.
Diagnostika je nedestruktivní a neinvazivní, disk tedy nepřichází o záruku.
V případě záchrany dat záleží případ od případu na tom, zda záruka zůstane zachována.
Pokud je to možné, snažíme se obnovit data tak, aby byla zachována záruka.
Naše firma zajišťuje i výkup již nepoužitelných disků, a to na náhradní díly.
Nejedná se o nijak vysoké částky, ale je to rozhodně rozumnější alternativa než disk vyhodit.
Ano, naše společnost nabízí partnerský program pro zákazníky, kteří budou mít zájem se do něj zapojit. V dané sekci našeho webu se dozvíte, že stát se naším partnerem může být opravdová výhra. Nabízíme nadstandardní služby za velmi výhodných podmínek.
Čistě technicky neprovádíme, ale rádi vám poradíme jak na to, prostřednictvím našeho článku.
Moderní smartphony mají ochranu proti přebíjení, takže připojení přes noc baterii nepoškodí. Nicméně odpojení po dosažení 100 % může snížit zbytečné zahřívání. Pro delší životnost baterie se doporučuje ji udržovat mezi 20–80 % kapacity. Časté vybíjení na nulu nebo dlouhodobé udržování na 100 % může mírně snižovat kapacitu baterie v dlouhodobém horizontu. Kvalitní, ideálně originální nabíječky jsou nejbezpečnější volbou, protože nekvalitní nabíječky mohou baterii poškodit. Nabíjejte při normálních teplotách, protože extrémy, zejména vysoké teploty, zkracují životnost baterie. Rychlé nabíjení je pro moderní telefony bezpečné, ale pokud nespěcháte, je šetrnější pomalejší nabíjení. Více si můžete přečíst v našem článku.
Co je defragmentace disku?
Defragmentace disku je proces, který optimalizuje uspořádání dat na pevném disku (HDD). Když ukládáte, měníte nebo mažete soubory, data se postupně rozkládají na různé části disku (tzv. fragmentace), což může zpomalit přístup k těmto souborům. Defragmentace tento problém řeší tím, že přesouvá jednotlivé části souborů blíže k sobě, aby byly uloženy v souvislých blocích, čímž se zrychlí čtení a zápis dat.
SSD disky a TRIM
Na rozdíl od HDD, SSD disky nevyužívají mechanické části, takže u nich není nutné provádět defragmentaci. V případě SSD se používá jiný proces nazývaný TRIM, který optimalizuje výkon disku tím, že informuje SSD o tom, které bloky dat již nejsou potřeba, a mohou být vymazány. TRIM tímto zajišťuje efektivnější práci s daty a prodlužuje životnost SSD.
Existují, ale je dobré si o nich nejdříve něco zjistit, aby Vám takový program neudělal více škody, než užitku. Více se dozvíte v našem článku „Pro a proti bezplatných programů na záchranu dat svépomocí“. Vždy, když Vám nastane problém s paměťovým médiem, doporučujeme, abyste se obrátili na profesionály a nepokoušeli se o záchranu dat sami, po každém neodborném zásahu se šance na záchranu dat snižuje.
Bohužel se obáváme, že nijak. Jakmile je jednou zlomená na více částí, tak už s tím nikdo nic neudělá. Obecně k SD kartě a její životnosti jsme psali samostatný článek.
Oprava je možná pouze v případě poškození USB konektoru nebo zničení běžných elektronických součástek. Opravu flash disků neprovádíme. Ale lze z takových flash disků zachránit data. Vždy záleží na míře poškození flash disku. Flash disk můžete přinést ukázat, či zaslat fotografii a řekneme Vám, zdali záchrana je možná nebo ne. V případě, že je mechanicky poškozený vlastní paměťový čip, záchrana je již neřešitelná. Obecně k USB flash disku a její životnosti jsme psali samostatný článek.
Pokud vám přestal fungovat pevný nebo externí disk, existuje několik kroků, které můžete vyzkoušet, ale buďte opatrní, abyste nezpůsobili další poškození:
Zkontrolujte připojení: Ujistěte se, že je disk správně připojený k počítači. Zkuste použít jiný kabel nebo port, případně připojit disk k jinému počítači.
Poslechněte si zvuky: Pokud disk vydává nezvyklé zvuky, jako je cvakání nebo bzučení, může se jednat o fyzické poškození. V takovém případě je nejlepší disk dál nepoužívat a kontaktovat odborníky na záchranu dat.
Softwarové problémy: Někdy disk nefunguje kvůli softwarové chybě nebo problému s ovladačem. Zkuste zkontrolovat, zda se disk objeví ve správci zařízení nebo správci disků, a aktualizujte ovladače.
Nesnažte se disk opravovat sami: Pokud se jedná o selhání disku, nepokoušejte se o vlastní opravy nebo obnovu dat. Jakýkoli pokus o neodbornou manipulaci může situaci zhoršit a data nenávratně poškodit.
Pokud disk stále nefunguje, doporučujeme kontaktovat specialisty na záchranu dat, kteří provedou diagnostiku a pokusí se obnovit vaše data.
Prevence záchrany dat
Zálohování pomocí nástroje Windows Backup:
Windows má integrovaný nástroj pro zálohování dat. V nabídce Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Zálohování můžete nastavit automatické zálohování na externí disk nebo síťové úložiště. Tento nástroj umožňuje plánované zálohování souborů i systémových obrazů.
Vytvoření bitové kopie systému (System Image):
Pro úplnou zálohu celého systému (včetně operačního systému, nastavení a aplikací) můžete použít funkci Bitová kopie systému. Tuto možnost najdete v Ovládacích panelech -> Zálohování a obnovení (Windows 7). Vytvořený obraz lze použít pro obnovení systému v případě havárie disku.
Zálohování na externí disk:
Nejjednodušší způsob, jak zálohovat data, je pravidelné kopírování důležitých souborů (fotografie, dokumenty, atd.) na externí pevný disk nebo flash disk. Doporučuje se pravidelně kontrolovat, že jsou soubory správně uloženy.
Cloudové zálohování:
Můžete využít cloudové služby jako OneDrive, která je integrována přímo ve Windows. OneDrive umožňuje zálohovat soubory do cloudu, kde k nim máte přístup z jakéhokoli zařízení. Dalšími možnostmi jsou služby jako Google Drive nebo Dropbox.
Automatizované zálohování pomocí softwaru třetích stran:
Existuje mnoho aplikací třetích stran, které vám umožní automatizovat proces zálohování. Mezi oblíbené patří nástroje jako Acronis True Image, Macrium Reflect nebo EaseUS Todo Backup. Tyto aplikace vám umožní vytvořit plány zálohování, zálohovat specifické soubory nebo vytvořit bitovou kopii systému.
Kontrola záloh:
Pravidelně kontrolujte, že jsou vaše zálohy funkční a aktuální. Nejlepší je zálohovat data na více míst (například externí disk a cloud), aby byla bezpečně chráněna před ztrátou.
Základem pro předcházení nepříjemným ztrátám dat je vytvořit si návyk zálohování. Všechna data, která jsou pro Vás důležitá, byste měli mít vždy uložena alespoň na dvou místech současně.
Nezapomínejte ale také včas aktualizovat zálohy souborů, které se často mění nebo jich postupem času přibývá – dokumenty, e-maily nebo třeba faktury. My uděláme samozřejmě vše pro to, abyste v případě havárie dostali maximum svých dat zpět.
Nejjednodušší způsob, jak zálohovat, je pravidelně kopírovat důležité soubory (fotky, dokumenty) na externí disk nebo do cloudu, například pomocí služby OneDrive, Google Drive nebo Dropbox. Můžete také využít nástroj pro zálohování, který je součástí Windows, a automaticky zálohovat soubory nebo celý systém na externí úložiště.
Ztrátu dat může způsobit několik různých faktorů, mezi nejčastější patří:
- Fyzické poškození disku: Například pád, náraz nebo mechanické opotřebení mohou způsobit selhání pevného disku nebo SSD a následnou ztrátu dat.
- Selhání hardwaru: Disky a další paměťová média mohou selhat kvůli závadě hardwaru, jako jsou poškozené komponenty, elektrické problémy nebo selhání řadiče.
- Chyby softwaru: Poškozené souborové systémy, viry, malware nebo špatně napsané programy mohou způsobit ztrátu dat, například nechtěným smazáním souborů nebo chybami při zápisu.
- Lidská chyba: Neúmyslné smazání souborů, formátování disku nebo nesprávné použití softwaru může vést k nenávratné ztrátě dat.
- Kybernetické útoky: Ransomware a jiné formy útoků mohou šifrovat nebo smazat vaše data, dokud nedojde k obnovení systému nebo zaplacení výkupného.
- Poškození vlivem prostředí: Data mohou být ztracena kvůli nečekaným událostem, jako jsou požáry, záplavy nebo vystavení disku extrémním teplotám.
Tady žádná univerzální rada neexistuje. Pokazit se následně může vše, ať už jde o mechanické médium, SSD, flash disky nebo cokoliv jiného. Nejlepší je mít více na sobě nezávislých záloh. Dostupné pro domácí užití jsou už i síťová úložiště pro více disků.
Existuje mýtus, že vložením vadného pevného disku do lednice můžete obnovit jeho funkčnost. Tento postup je však nebezpečný a může váš disk zničit. Nízké teploty mohou způsobit kondenzaci uvnitř disku, což vede k nevratnému poškození citlivých částí a znemožní záchranu dat.
Pokud váš disk přestal fungovat, vyhněte se jakýmkoli neodborným pokusům a raději kontaktujte profesionály na záchranu dat. Experimenty mohou situaci jen zhoršit.
Pokud máte dobře nastavené automatické zálohování v rámci systému Apple, tak by to nemuselo být ničím těžkým. Více o tom najdete v našem tematickém článku.
Záleží kolik vody a kam se přesně dostane. Obecně ale platí, že zde platí pravidlo 3x NE. Nezapínat, Nesušit, Nerozebírat. Více vám radíme v našem článku.
Pro fotografy jsme psali konkrétní a osvědčené tipy k zálohování v tomto článku. V uvedeném odkazu se např. můžete i inspirovat, jak zálohuje fotky náš Aleš. A také jsme se před časem ptali renomovaných odborníků z oboru.
K obecnému stylu zálohování dat u telefonů s Androidem si můžete více přečíst zde. A pokud už by se vám stalo, že kontakty ztratíte, zde najdete postup, jak je případně obnovit. Také jsme psali obsah k tomu, jak obnovit ztracené SMS pro Android a iOS. Pro prostředí iOS jsme psali samostatný článek, jak obnovit data z iPhonu.
Existuje mnoho programů pro zálohování dat, které nabízejí různé funkce podle vašich potřeb. Zde jsou některé z nejoblíbenějších pro Windows, Mac i Linux:
Pro Windows:
Acronis True Image – Profesionální nástroj pro zálohování celých systémů, disků i jednotlivých souborů. Podporuje automatické zálohy, šifrování a možnost zálohování do cloudu.
Macrium Reflect – Výkonný a spolehlivý software pro vytváření obrazů disku a zálohování. Nabízí bezplatnou i placenou verzi.
EaseUS Todo Backup – Umožňuje snadno zálohovat soubory, disky nebo celý systém. Vhodný pro začátečníky i pokročilé uživatele, dostupný ve free i placené verzi.
Cobian Backup – Bezplatný zálohovací software s možností plánovaných záloh a zálohování na externí disky, servery nebo do cloudu.
Windows Backup and Restore – Integrovaný nástroj ve Windows, který umožňuje automatické zálohování souborů i vytváření obrazů systému.
Pro macOS:
Time Machine – Integrovaný nástroj od Apple, který automaticky zálohuje celý systém na externí disk nebo síťové úložiště. Umožňuje snadno obnovit soubory nebo celý systém do předchozího stavu.
Carbon Copy Cloner – Výkonný nástroj pro zálohování a klonování disku. Umožňuje vytváření kompletních kopií systému a rychlou obnovu.
SuperDuper! – Další oblíbený nástroj pro vytváření bootovatelných záloh celého systému, který je snadno použitelný a nabízí plně automatické zálohování.
Pro Linux:
rsync – Silný a flexibilní nástroj pro zálohování, který pracuje přes příkazový řádek. Umožňuje zálohování na lokální disky i vzdálené servery.
Deja Dup – Jednoduchý zálohovací nástroj s grafickým rozhraním, který umožňuje zálohovat na lokální i vzdálené úložiště. Je integrován do mnoha distribucí Linuxu.
Timeshift – Speciálně navržený pro zálohování a obnovu systému, funguje podobně jako Time Machine na macOS, ideální pro zálohy celého systému.
Cloudová řešení (pro Windows, macOS a Linux):
Google Drive / OneDrive / Dropbox – Cloudové služby, které umožňují automatické zálohování a synchronizaci souborů mezi zařízeními. Skvělá volba pro zálohy dokumentů a osobních souborů.
Backblaze – Cloudové zálohovací řešení, které automaticky zálohuje celý systém na pozadí a je dostupné pro Windows i Mac.
Potřebujete okamžitou pomoc?
Kontaktujte nás na níže uvedeném telefonu či e-mailu, proveďte rovnou objednávku záchrany dat, nebo nás navštivte osobně v centrále naší firmy.